Etimesgut

Ankara Etimesgut İlçesi hakkında kısaca bilgiler, Etimesgut ilçesi gezilecek yerler, Etimesgut alışveriş merkezleri ve daha fazlası bu konumuzda.

Ankara’nın en bilindik ilçelerinden birisi olan Etimesgut ilçesi hakkında bilgileri sizler yazacağız. Ankara Etimesgut ilçesi hakkında kısa bilgiler ve Ankara Etimesgut mahalleleri, Ankara Etimesgut gezilecek yerler bu yazımızda.

Ankara Etimesgut İlçesi

Yapılan  arkeolojik kazılarda bulunan kalıntılar ilçenin bölgedeki insan yerleşiminin  Bakır Çağı’na kadar uzandığını göstermektedir. Yapılan araştırmara göre yazılı kaynaklardan elde edilen veriler ilçenin isimendirilmesinin Hititler dönemine kadar dayandığını ve “Amaksis” adıyla geçtini göstermektedir. O döneme ait Heinrich Kiepert tarafında çizilen hatırada bölge için “Amaksyz” ve “Akmasyz” adları ile anılmakta olduğu görülmektedir.Bu haritadan edinilen bilgilere göre ilçeye bağlı köylerden olan “Alvan” ,”Baghlydia” ve “Emirjaman” olarak geçmekte olup bunlar bu gün günümüzde Etimesgut’a bağlı semtler olan Elvankent, Bağlıca ve Eryaman’dır. Osmanlılar tarafından ilk dönemlerle ilçe “Akmasus” adıyla anılmasıyla karşın; 14-15. Yüzyıllarda şehirde yaşamış Ahi reisi olan Ahi Mesud, ilçenin bugünkü ismine isim kaynağı olmuştur.Ahi Mesud’un Kırşehir’de doğup Ankara’ya göç ettiği ve Bağlıca’da kendi adıyla bir zaviye kurduğu bilinmektedir. Bu bölge Cumhuriyet’in ilanınada kadar “Ahi Mesud Nahiyesi” olarak biliniyordu 1928 yılında Atatürk’ün bu bölgeyi ziyareti sırasında buraya örnek bir köy kurulmasını emretmiş ve köy yeniden inşa edilmiş ve yerel halk tarafından “Etimesgut” olarak adlandırılmıştır. Köyün adı Aralık 1937 yılında resmi olarak “ Etimesgut ” olarak değiştirilmiş ve günümüzde de aynı isimle anılmaktadır.

Etimesgut İlçesi Tarihçesi

Ankara Etimesgut ilçesi yapılan kazı çalışmalarında bulunan kalıntılar özellikle Eryaman’da bulunan Susuz Göleti bugünkü adıyla Göksu Parkı çevresinden çıkartılan oymataş el aletlerinin de gösterdiği gibi Etimesgut 40.000 yıldır insanlar tarafından yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır. Etimesgut’da 1991 yılında yapılan arkeolojik kazılarda bulunan bulgular Etimesgut ilçesi için en eski insan yerleşimine aitir bulgular olduğunu kanıtlamaktadır. Eryaman’da yapılan alt yapı çalışmaları sırasında M.Ö. 4000 ile 3800 yılları arasında yaşamış yerleşik bir mahallenin izlerine rastlanılmıştır. Arkeolojik çalışmalarda karşılaşılan bu kalıntılar önemli arkeolojik değere sahip olan tahtadan oyma kayık, ok ve yaylar, kemik ve taştan aletlerdir.

Arkeolojik çalışmalarda bulunan eseler beldenin yerleşimini M.Ö. 2000 yıllara kadar inildiğini göstermektedir. Belde de bulunan “Frigya Aslanı” beldenin M.Ö. 7. yüzyılda yaşamış olan Frigyalılara ait olduğunu belgelemekte olup yerleşim alanı olarak kullanıldığını kanıtlamaktadır.

Ankara Tarihi ile ilçenin tarihi büyük ölçüde yakınlık göstermektedir. Ankara ve çevresinin Lidya,Pers, Galata, Roma ve Bizans İmparatorluklarının toprakları içinde yer aldığı bilinmektedir. Türkler Malazgirt Meydan Muharebesi’nden sonra hakimiyeti ele geçirmişlerdir. 1073’te Türklerin; 1308’de İlhanlıların; 1402’den sonra  Moğolların egemenliği altında kaldığı; 1833 yılında Mısır Valisi tarafından yörenin ele geçirildiği tarihi kanıtlarda belgelenmektedir. 20 Mayıs 1990 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan 3644 Sayılı kanunla Yenimahalle’den ayrılarak ilçe yapılmıştır. Atatürk; Etimesgut’a ayrı bir önem göstermiştir. Zaman zaman at gezintilerine çıkar ve halk ile sohbet eder, zirai mahsuller hakkında bilgi almıştır.

Atatürk ve Etimesgut

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’de Ankara Etimesgut ilçesi için özel bir ilgi göstemiştir. Günümüzde halen kullanılmakta olan Halk Salığı Laboratuvarında kendisine ait dinlenme odası ve özel çalışmalarını sürdürdüğü bir alan tahsis edilmişti. Atattürk zamanında Etimesgut bucak iken devlet hastanesi, PTT,hamam,şadırvanlı çarşı ve memur lojmanı gibi hizmet birimleri yapılmıştır.

Daha Detaylu Bilgiler için : Wikipedia

Ankara Etimesgut Mahalleleri

Eitimesgut ilçesinde toplam 38 mahalle bulunmaktadır. Bu mahalleler ;

30 Ağustos, Ahi Mesut, Alsancak, Altay, Aşağıyurtçu, Atakent, Atayurt, Ayyıldız, Bağlıca, Bahçekapı, Balıkuyumcu, Devlet, Elvankent, Erler, Eryaman, Etiler, Fatih Sultan, Fevziye, Göksu, Güzelkent, İstasyon, Kazım Karabekir, Oğuzlar, Orhun, Piyade, Süvari, Şehit Osman Avcı, Şehitali, Şeker, Şeyh Şamil, Topçu, Tunahan, Turkuaz, Yapracık, Yeni Bağlıca, Yeşilova, Yukarıyurtçu mahalleleridir.

Etimesgut Kültür ve Turizm

Başbakanlık Eryaman Toplu Konutları, Askeri Kampüsler Alanı, Elvankent, Güzelkent, Şeker Fabrikası Kampüsü ve TRT Kampüsü bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Bu kampüsler otelkent konumunda olup, gündüzleri büyük oranda boş, geceleri dolan yerleşim alanlarıdır.

İlçe sakinlerinin kültürel etkinliklere katılmalarına imkân sağlayacak sinema, kültür ve kongre merkezi,konser alanı olarak Türk beyleri kent meydanı vardır. Yarı olimpik yüzme havuzu ve bir stadyum ilçede yer alır.

Başlıca yer alan alışveriş merkezleri Optimum AVM, Dolphin AVM, Galaxy AVM, Göksu AVM, Ankor AVM, Evsa AVM, Metromall AVM, Gimsa Park AVM, Arasta AVM, Arte Mercado AVM’dir.

Etimesgut Tanıtım Videosu

Ankara Etimesgut ilçesi havadan çekilmiş kısa videosu ile Etimesgut'un önemli noktalarını görebilirsiniz.

Ankara Etimesgut İlçesi

  • Kaymakam : İzettin Sevgili
  • Resmi Site : www.etimesgut.gov.tr
  • Belediye Başkanı : Enver Demirel
  • Belediye Resmi Web Sitesi : www.etimesgut.bel.tr
  • Yüz Ölçümü : 49 km²
  • Rakım : 1,100 m
  • Posta Kodu : 06790

Ankara ilçeleri hakkında bilgiler için linke tıklayabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.