Kahramankazan

Ankara Kahramankazan ilçesi hakkında bilgiler bu sayfada. Kahramankazan nüfusu, Kahramankazan ekonomisi, Kahramankazan kaymakamı kim ? Kahramankazan ilçesi detayları bu sayfada.

Ankara’da en çok bilinen ilçelerden birisi olan Kahramankazan ilçesi halk arasında eski adı Kazan olarak anılmaktadır. Ankara Kahramankazan ilçesi hakkında bilgiler ve kısaca Kahramankazan rehberi bu konumuzda.

Kahramankazan Adının Kaynağı

1402 yılında meydane gelen Ankara Savaşları sırasında Osmanlı ordularının ağırlıklarını bu bölgeye bırakması sonucunda geriye kalan kazanlar sebebiyle Kazan ismini almıştır. 15 Temmuz Askeri Darbe girişiminde darbenin gerçekleştirilmesini engellemek için ilçe halkı olağan üstü bir çaba ve gayret içinde olması o gecede 9 kişinin hayatını kaybetmesi ve Kazan halkının darbecilere direnmesi dolayısıyla ilçenin adı 25 Ekim 2016 yılında “Kahramankazan” olarak değiştirilmiştir.

Kahramankazan ilçesi Tarihçesi

Kahramankazan da yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan esere bakıldığında bölgenin tarihi oldukça eskiye dayanmakta olduğu görülmektedir. Yapılan çalışmalar gösteriyorki Akıncı Ovasında ki yerleşmeler tarih öncesi devirelere sahne olmaktadır. Akıncı Ovasında bulunan Bitik Köyü’nde gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışmalarında Bakır Çağı’na kadar uzanan yerleşme katlarına rastlanılmıştır. 1942 yılında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında Bitik Köyü’nde 9 tane yerleşim katı bulunmuştur. Kazı çalışmalarında çıkartırlan katlara bakıldığında en altta Bakır Çağına, bunun üzerinde Hitit, Frig ve Klasik Döneme ait yerleşmelere rastlanılmıştır. İlçenin köylerinden olan Sancar Köyü’nde yine Bakır Çağ’dan Klasik döneme ait ipucular veren çanak, çömlekler gibi buluntular çıkarılmıştır. Karalar Köyü’nde 1933 yılında yapılan kazılarda Klasik Döneme ait yerleşmelere rastlanılmıştır. Bölgede yapılan birçok kazı çalışmalarında rastlanılan buluntulardan anlaşıldığı üzere yörenin çok eski dönemlerden günümüze kadar birçok yerleşmeye sahne olduğu görülmektedir.

Kahramankazan Ekonomisi ve Ticaret

Kahramankazan Ankara’ya olan yakınlığı,planlı gelişimi  ve sanayi kuruluşları ile ülkenin ekonomisin gelişmesinde oldukça etkili bir yapıya sahiptir. Ankara’nın en düzenli bir şekilde gelişen yapısıyla metropol olmaya aday bir ilçedir. Konum itibari ile önemli bir yapıya sahip olan ilçe, Ankara İstanbul arasındaki bağlantıyı sağlamakta TEM otoyolu ve ilçe sınırları içerisinde yer alan E-89 devlet karayolu Kahramankazan’ın gelişiminde etki eden faktörlerin başında yer almaktadır.

Bölge turizm ve tarih açısında önemli bir potansiyele sahiptir. Sessizlik ve sakinlik arayan Ankara halkının hafta sonları ufak kaçamaklar yapmak için gelebilecekleri mesire alanları turizme uygun göletleriyle insanlara alternatif mekanlar sunnmaktadır. Bölge halkının geçim kaynakları arasında tarım, hayvancılık ve sanayi başta yer almaktadır. Yeni gelişmekte olan seracılık ilçe çiftçilerinin başlıca geçim kaynaklarındandır. Bölge şekerpancarı, fasulye,kavun,buğday başlıca yetiştirilen ürünlerdir. Yetştirilen tarımsal ürünlerin yanı sıra ilçede kümes hayvancılığı, arıcılık, büyükbaş, tavukculukta yapılmaktadır. Bölgede yapılan et kombinası modern ve hijyenik şartlarda veteriner hekimler tarafında kontrolleri sağlanarak kesimlerin yapılması sadece ilçenin değil Ankara’nın diğer ilçelerininde et ihtiyacını karşılamasında önemli bir yere sahiptir. Kahramankazan’nın iki önemli ulaşım yolu üzerinde yer alması bölgesin sanayi alanında gelişmesine son zamanlarda hızlı bir ivme kazandırdığı görülmektedir. Kahramankazan’da bugün 150 ‘ye yakın küçük,orta,büyük ölçüde sanayi kuruluşu yer almaktadır. Savunma sanayisinde çok önemli bir kutruluş olan TAI-TUSAŞ Kahramankazan’da bulunmaktadır.

Kahramankazan ilçesi Mahalleler

Kahramankazan ilçesi 48 mahalleden oluşmaktadır. Bu mahallelerin çoğu önceden köy olarak anılmaktaydı. Kahramankazan mahalleri ;

Akıncı Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Fatih Mahallesi, Günbaşı Mahallesi, Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi, Kayı Mahallesi, Kumpınar Mahallesi, Satıkadın Mahallesi, Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Yazıbeyli Mahallesi, Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Ahi Mahallesi, Akçaören Mahallesi, Alpagut Mahallesi, Aşağıkaraören Mahallesi,Aydın Mahallesi, Bitik Mahallesi, Cigir Mahallesi, Çalta Mahallesi, Çimşit Mahallesi, Dağkaya Mahallesi, Dutözü Mahallesi, Emirgazi Mahallesi, Fethiye Mahallesi, Güvenç Mahallesi, İçören Mahallesi, İmrendi Mahallesi, İnceğiz Mahallesi, İne Mahallesi, İymir Mahallesi, Karalar Mahallesi, Kılıçlar Mahallesi, Kınık Mahallesi, Kışla Mahallesi, Orhaniye Mahallesi, Örencik Mahallesi, Peçenek Mahallesi, Sancar Mahallesi, Saraç Mahallesi, Saray Mahallesi, Sarıayak Mahallesi, Sarılar Mahallesi, Soğucak Mahallesi, Tekke Mahallesi, Uçarı Mahallesi, Yakupderviş Mahallesi, Yassıören Mahallesi, Yayalar Mahallesi, Kahramankazan Merkez

Kahramankazan Gezilecek Yerler

Ankara Kahramankazan ileçsi gezilecek yerler listemizde ise şu noktalar yer alıyor ;

  • Kurtboğazı Barajı : Kahramankazan ilçesinde bulunan Kurtboğazı Barajı Ankara’nın en bilindik piknik alanlarından birisidir. Ailenizle güzel bir piknik yapmayı düşünüyorsanız Kahramankazan Kurtboğazı Barajı tam size göre bir yer.
  • 15 Temnmuz ve Demokrasi Müzesi : 15 Temmuz’un en önemli noktalarından birisi olan ve bu nedenle adının başına Kahraman ünvanı alan Kahramankazan ilçesinde gidebileceğiniz ve burada 15 Temmuz’a şahitlik edebileceğiniz güzel noktalardan bir tanesi.
  • Kahramankazan Belediye Piknik Alanı : Ailenizle güzel vakit geçirebileceğiniz ve beraber piknik yapabileceğiniz güzel bir yeşillik alan.

Kahramankazan hakkında daha fazla bilgi için : Wikipedia

Kahramankazan Tanıtım Videosu

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.