Sincan

Ankara Sincan ilçesi hakkında bilgiler bu sayfada. Sincan nüfusu, Sincan ekonomisi, Sincan kaymakamı kim ? Sincan ilçesi detayları bu sayfada.

Ankara’nın en büyük ilçelerinden biri olan Sincan ilçesi nüfus olarak da en kalabalık altıncı ilçesidir. Ankara Sincan ilçesi tarihi de 17. yüzyıla dayanmaktadır. Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin de Sincan ilçesinde bulunması Sincan nüfusunun artışında büyük rol oynamaktadır. Etimolojik olarak bakıldığında da Sincan; “şen, canlı insanların yurdu” anlamına gelmektedir. Ankara Sincan ilçesi hakkında bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

 Ankara Sincan Tarihçesi

Sincan’ın kuruluş tarihi ile ilgili kesin bilgi kaynaklarda bilinmemekle birlikte Sincan köyü adı 17. yüzyılda arşiv kaynaklarında rastlanılmaktadır. Sincan Cumhuriyetin ilk zamanlarında 28 hane ve mescitten oluşan küçük bir köy iken Atatürk’ün önerileriyle Sincan’a yurt dışından göçmenler getirilmiştir. 1950 yılında Romanya ve Bulgaristan’dan gelen göçmenlerle nüfusu 1.258’e ulaşmıştır. İlk olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 100 hanelik Romanya Köseabdi’den göçmenler Sincan’a göç ettirilerek yerleştirilmiştir. Göçmenler yanlarında gelirken soğan laleleri ile birlikte gelmişlerdir. Bu nedenden kaynaklı Sincan denilince akla ilk olarak lale ve lale bahçeleri gelmektedir. Sincan’a soydaşlarımız olan göçmenlerin yerleştirilmesiyle birlikte tipik bir göçmen köyü haline gelen, konum itibariyle Ankara-Nallıhan-Ayaş devlet karayolu üzerinde bulunması nedeniylede çok kısa ve  hızlı bir zamanda gelişmiştir. 1956 yılında bucak olmuş ve aynı sene içerisinde belediye teşkilatı kurulmuştur. 30 Kasım 1983 yılında nüfusu hızla artan Sincan bucağı 2963 sayılı kanunla Yenimahalle’den  ayrılarak ilçe olmuştur.Bakanlar kurulu kararıyla  8 Mart 1988 tarihde  Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine girmiştir.

Sincan ilçesi Coğrafi Konum

Sincan, konum olarak Ankara iline bağlı, Ankara il merkezine 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. İç Anadaolu Bölgesinde yer  alan Ankara ile bağlı Sincan’ın kuzey ,kuzeydoğusunda Yenimahalle ; güneybatısında Polatlı;güney,doğu, güneydoğusunda Etimesgut ilçesi ; batı, kuzeybatısında Ayaş ilçeleri yeralmaktadır. İlçe Coğrafı olarak dağlık alanlardan oluşmakta olup orta kesimlerinde  daha çok tektonik  çöküntü olan düz alnları yer almaktadır. Mürted ovası diye bililen bu alan batı ve doğuda iki fay çizgisiyle sınırlanmıştır. Doğusuna Ayaş Dağı’nın uzantıları, Kuzeydoğu kısmına Karyağdı Dağı’nın batı uzantıları etkilidir. Sakarya’nın kollarından olan Ankara Çayı ilçe topraklarını sulamaktadır. 420 kmyüzölçümüne sahiptir.

Ankara Sincan Ekonomisi

İlçe, bitkisel üretim ve hayvancılık ile Türkiye Ekonomisine çok az bir katkı sağlamakla birlikte çalışmak için şehir merkezine gitmektedirler. İlçe sanayi açısından oldukça verimli bir yapıya sahiptir. İlçe bulunmakta olan kil yataklarıda işletilmektedir. İlçenin en önemli ekonomi kaynağı olan Ankara Sanayi ve Ticaret Odası tarafından kurulan Organize Sanayi Bölgesi Sincan ilçesinde yer almaktadır.

1990 yılında yapımı tamamlanmış Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi Sincan’da bulunmaktadır. Çok sayıda yurt içi ve yurt dışı fabrikaların bulunması  Sincan’ın nüfusunun artmasında oldukça etkili olmaktadır. Sincan, hizmet sektörün diğer ilçelere göre daha gelişmiş bir yapıya sahip olup çevre ilçe ve beldelere eğitim, tekstil,giyim, mobilya, ev eşyaları ve gıda hizmetlrinde alışveriş merkezi  konumundadır.

Daha detaylı bilgiler : Wikipedia

Ankara Sincan Gezilecek Yerler

Ankara Sincan gezilecek yerler olarak günlük atvitelere gayet ugun yerleri ile Ankara’nın en gözde ilçeleri arasında.

  • Evcil Hayvanlar Parkı : Sincan’da Plevne mevkiinde bulunan Evcil Hayvanlar Parkı, ilçe merkezine yaklaşık 1,5-2 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım Fırat Caddesi üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 518, 560, 515 ve 516 No’lu otobüs hatları kullanılabilmektedir. Metro ile Harikalar Diyarı durağında indikten sonra 5 dakika yürüyerek de ulaşım sağlanabilmektedir.
  • Masal Adası : Sincan’da Yunus Emre mevkiinde yer alan Masal Adası, ilçe merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinden sağlanmaktadır ve yolculuk ortalama 10-12 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için M1 metro hattı kullanılabilir. Harikalar Diyarı durağında indikten sonra 1-2 dakika yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Harikalar Diyarı : Sincan’da Yunus Emre mevkiinde yer alan Harikalar Diyarı, ilçe merkezine ortalama 3-4 km uzaklıkta yer almaktadır. Özel araba ile ulaşım ortalama 5-7 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için M1 Metro hattı kullanılabilir. Bu hat ile Harikalar Diyarı durağında inmeniz gerekmektedir. Otobüs ile gitmek için, Sincan merkezden kalkan Yunus Emre otobüsleri kullanılabilir.
  • Sincan Merkez : Sincan merkeze ulaşım Başkentray ve otobüs hatları ile sağlanmaktadır. Otobüs ile gitmek için 509, 501 ve 511- 5 no’lu otobüs hatları kullanılabilir.

Ankara Sincan İlçesi

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.